Vlada Musvydaitė: apie mokymąsi vaikštant, daržovių populiarumą ir padedančias laimėti strategijas
2020-11-03Kasmet mokymosi procesą stengiamasi padaryti kuo įdomesnį integruojant į jį inovatyvias technologijas. Vis dėlto mintis, kad mokiniai patys susikuria juos dominančią temą, turinį ir mokosi vaikščiodami po miestą, kol kas atrodo utopinė. Tokį mokymąsi realybe pasiryžusi paversti Lietuvą ėjimo virusu užkrėtusi mobiliosios programėlės #walk15 įkūrėja Vlada Musvydaitė.
Jos inicijuotas ir šiuo metu įgyvendinti pradedamas Sporto rėmimo fondo dalinai finansuojamas projektas „Mokyklos eina“ ne tik skatins fizinį mokinių aktyvumą, bet ir sieks praplėsti jų žinias ir sudominti juos naujovišku mokymosi procesu. Projekto veiklos bus įgyvendinamos 15 šalies savivaldybių, kur yra itin mažas fizinio aktyvumo rodiklis.
„Organizuodami ėjimo renginius ir žingsnių iššūkius matome didėjantį mokyklų bendruomenių įsitraukimą. Pastebėjome, kad mokiniams šie renginiai ypač patinka todėl, jog jie sujungia inovatyvias technologijas, fizinį aktyvumą ir mąstymą, kai tiesiog einant susipažįstama su supančia informacija. Taip kilo mintis – kodėl nepabandžius suderinti ėjimą ir žinių įgijimą.“, – sako V. Musvydaitė.
Dėmesys – mažiausiai judančioms savivaldybėms
„Mokyklos eina“ projekto pirmojo etapo metu bus sukurta 30 unikalių ėjimo trasų penkiolikoje savivaldybių: Kazlų Rūdos, Marijampolės, Kalvarijos, Telšių r., Vilniaus, Mažeikių r., Birštono, Elektrėnų, Kretingos, Visagino, Anykščių r., Kupiškio r., Kauno, Kauno r. ir Kaišiadorių r.
„Trasas kurs patys projekte dalyvausiančių mokyklų mokiniai su savo mokytojais. Pirmiausia mokiniai atsirinks faktus, kuriuos verta įtraukti į trasą, aprašys juos, o mūsų komanda padės parengti patį maršrutą ir įtrauks į jį papildytos realybės elementų. Tarkime, bus nuspręsta sukurti istorijos trasą apie Didyjį kunigaikštį Gediminą. Tokiu atveju pasiekus kažkurį maršruto tašką išmaniojo telefono ekrane pasirodys pats kunigaikštis ir paklaus, kuriais metais jis gimė. Aš giliai įsitikinusi, kad vaikas, užkalbintas kunigaikščio, niekada nepamirš tos datos“, – šypsosi pašnekovė.
Projekto metu už nueitus žingsnius mokyklose mokiniai galės pasiimti vaisių bei daržovių, nes, V. Musvydaitės teigimu, ankstesnės patirtys parodė, kad net ir tie, kurie daržovių nemėgsta, noriai į jas keičia savo nueitus žingsnius. „Per šiemet vykusias varžybas daržovių pirkimas“ už žingsnius vyko masiškai, ypač į tai įsitraukdavo vaikai. Kaune surengtų varžybų, kuriose dalyvavo rekordinis skaičius žmonių – net 9 tūkst., dalyviams buvome paruošę 35 tūkst. daržovių ir vaisių. Ir jie visi buvo tiesiog iššluoti“, – pasakoja „Walk15“ vadovė.
Ji teigia planuojanti, kad „Mokyklos eina“ projektas bus tęstinis ir ateityje išplis ne tik po Lietuvą, bet ir į kaimynines užsienio valstybes. „Lietuvoje tikrai yra neblogos sąlygos gauti finansavimą tokiems projektams, tad reikia tuo ir naudotis. Džiaugiuosi, kad iš Sporto rėmimo fondo gautos lėšos leidžia tęsti ir plėsti mums prasmingą, o visuomenei įdomią ir naudingą veiklą“, – sako V. Musvydaitė.
Kaip keturiolika kartų apeiti aplink žemę
Triskart per metus masinius ėjimo renginius organizuojanti V. Musvydaitė sako, kad kaskart specialiai ėjimo šventei parengiama ir virtuali trasa, kuri patalpinama išmaniesiems įrenginiams skirtoje programėlėje #walk15 ir leidžia renginio metu laisviau orientuotis, matyti visus maršruto punktus, skaičiuoti žingsnius.
„Papildomo Sporto rėmimo fondo finansavimo dėka šiais metais programėlėje atsiras nauja funkcija – papildoma realybe praturtinti informaciniai punktai trasose, leidžiantys žmonėms nebeskaityti aprašymų telefonų ekranuose, o tiesiog matyti ir klausytis pasakojimo“, – sako V. Musvydaitė.
Vaikščiojimas, pasak pašnekovės, yra tokia veikla, kurios apriboti negali net karantinas, todėl jo metu buvo paskelbtas „Naminių žingsnių iššūkis“. Programėlėje užsiregistravę iššūkį priėmę žmonės, vaikščiodami namuose, pasiekė pribloškiančio rezultato – net 14 kartų apėjo aplink Žemę.
Jaunosios kartos fizinį aktyvumą nuolat akcentuojanti V. Musvydaitė sako, kad džiugina ir aktyvus mokyklų dalyvavimas „Mokyklų iššūkyje“. „Praėjusiais metais šį iššūkį laimėjo Vilniaus Simono Daukanto gimnazija. Iniciatorė buvo anglų kalbos mokytoja, kuri sukūrė visą laimėjimo strategiją – apskaičiavo, kad jei mokiniai kasdien po 15 min. eis ratu aplink mokyklą, laimėjimas garantuotas. Ir strategija pasiteisino“, – pasakoja pašnekovė.
Walk15 organizuojami ėjimo renginiai yra vienas iš 64 Sporto rėmimo fondo (SRF) šiemet finansuotų sporto renginių srities projektų. Iš viso skirtingų sričių projektams 2020 m. skirta daugiau nei 16,9 mln. eurų Sporto rėmimo fondo lėšų, kurios skirtos 367 sporto projektų įgyvendinimui visoje Lietuvoje.
Per 2019-2020 metų laikotarpį Sporto rėmimo Fondo dalinai finansuojamuose projektuose jau dalyvavo daugiau nei 130 tūkst. dalyvių, iš kurių beveik 12 tūkst. – žmonės turintys negalią. Per šį laikotarpį įvyko daugiau nei 4 tūkst. įvairiausių treniruočių ir užsiėmimų, suorganizuota per 370 renginių, o įvairių sporto bendruomenių nariai savo profesinę kompetenciją kėlė daugiau nei 50 kvalifikacijos tobulinimo seminarų.
Sporto projektus administruoja Švietimo mainų paramos fondas ir Centrinė projektų valdymo agentūra. Daugiau informacijos: www.smpf.lt, www.cpva.lt bei netrukus startuosiančioje naujoje www.srf.lt interneto svetainėje.