Šioje svetainėje informacija neatnaujinama. Naująją svetainę rasite adresu https://smpf.lrv.lt

Švietimo mainų paramos fondas

EN

Sausio 13-osios viktorinos atsakymai!

Ar žinojai juos visus? 🙂

1991 m. sausio 12 d. 22 val. karinės technikos kolona pajudėjo iš X link TV bokšto, Seimo ir Lietuvos radijo ir televizijos būstinės. Kur yra X?

Atsakymas:

Valakampiai
Naujamiestis
Šiaurės miestelis
Naujoji Vilnia

Sovietmečiu Šiaurės miestelis buvo Žirmūnuose visuomenei neprieinama kareivinių teritorija.

 

***

Penktadienio vakarą krašto apsaugos ministras prisaikdino Seime buvusius savanorius, susirinkusius ginti Aukščiausiosios Tarybos. Kas buvo šis ministras?

Atsakymas:

Gediminas Kirkilas
Juozas Olekas
Česlovas Stankevičius
Audrius Butkevičius

 

***

11c klasės mokinio Edvino tėvelis S. Rajuncas prisimena: „Sausio 12 d. mums paskambino dziudo treneris Romualdas Pocius ir paprašė surinkti sportininkų grupę, galinčią vykti į Vilnių saugoti Aukščiausiosios Tarybos. Greitai sukvietėme žmones, priklausiusius dziudo „X“ rinktinei, ir nedelsdami išvykome”. Kaip vadinosi ši dziudo rinktinė?

Atsakymas:

„Statyba“
„Žalgiris”
„Stipruolis“
„Jėga“

 

***

„Ginkluotas kumštis virš mūsų galvų pasirengęs smogti bet kurią dieną, o gal ir minutę!“ Kas ištarė šią frazę 1991-ųjų sausio 13-osios naktį?

Atsakymas:

Algirdas Brazauskas
Vytautas Landsbergis
Albertas Šimėnas
Gediminas Vagnorius

 

***

Koks Lietuvos politikas 1991 metų sausio 13-ąją per savotišką netikėtumą ir susiklosčiusias aplinkybes tapo jauniausiu premjeru Europoje?

Atsakymas:

Albertas Šimėnas
Bronislovas Lubys
Aleksandras Abišala
Gediminas Vagnorius

1991 m. sausio 10 d. Lietuvos premjeru buvo paskirtas signataras Albertas Šimėnas, kuris į Lietuvos rekordų knygą įrašytas kaip trumpiausiai šias pareigas ėjęs Lietuvos valstybės pareigūnas. Sausio 13 d. 5 val. jis buvo atleistas kaip nežinia kur dingęs. Vėliau paaiškėjo, kad Sausio 13-osios naktį su šeima A. Šimėnas slėpėsi Druskininkuose, nes taip neva tikėjosi būti naudingesnis, jei Vilniuje būtų įvykdytas perversmas ir atkurta sovietinė valdžia. Kai 1991 m. sausį A. Šimėnas grįžo į viešumą, premjeru jau buvo paskirtas signataras Gediminas Vagnorius. Jis tapo jauniausiu premjeru Europoje.  Jam tuo metu buvo 33 metai.

***

1991 metais pasaulyje vyko ir kitas svarbus politinįs įvykis, į kurį tuo metu buvo nukreiptos pasaulio visuomenės akys. Šiuo įvykiu ir susiklosčiusia situacija sovietų armija tuomet ir pasinaudo įsiveržiant į Lietuvą. Koks tai įvykis?

Atsakymas:

Irakas užgrobė Kuveitą
Jugoslavija užgrobė Slovėniją
Ruandoje buvo vykdomas Tutsių tautos genocidas
JAV armija įsiveržė į Grenadą

1990 m. rugpjūčio 2 d. Irako pajėgos įsiveržė į Kuveitą ir per 2 dienų karinę kampaniją šią valstybę okupavo. Tai buvo pirmas tokio pobūdžio karas pasaulyje po antrojo pasaulinio, kuomet brutuali okupacija įvykdoma panaudojant karinę jėgą.

 

***

Koks žymus Lietuvos architektas 1991-ųjų metų sausio įvykių metu dirbo LTV direktoriumi?

Atsakymas:

Algimantas Nasvytis
Vytautas Nasvytis
Vytautas Edmundas Čekanauskas
Algirdas Kaušpėdas

Algirdas Kaušpėdas yra ne tik architektas, bet ir grupės „Antis” lyderis. 1990–1992 m. jis taip pat dirbo LTV direktoriumi.

 

***

Kas buvo paskutinis tiesioginiame LRT eteryje kalbėjęs asmuo prieš sovietų armijai užgrobiant televiziją ir nutraukiant transliaciją?

Atsakymas:

Algirdas Butkevičius
Bernadeta Lukošiūtė
Eglė Bučelytė
Nijolė Oželytė

***

Naktį iš sausio 12 į sausio 13 sovietų kariuomenei užėmus Televizijos bokštą bei Radijo ir televizijos komiteto pastatą Lietuvos televizijos transliacijos buvo perduodamos iš nedidelės radijo ir televizijos retransliacijos stoties. Kurioje Lietuvos vietovėje buvo ši stotis?

Atsakymas:

Kuršių Nerijoje
Vievyje
Lapėse
Juragiuose

Ši stotis pagarsėjo 1991 m. Sausio įvykių metu. Nutrūkus televizijos transliacijai iš Vilniaus televizijos bokšto, Juragių retransliacijos stotyje buvo įjungti siųstuvai ir suderintas ryšio perdavimas iš Lietuvos televizijos Kauno studijos. Vilniuje sovietų kariuomenei išjungus televiziją, po kelių akimirkų televizorių ekranai vėl nušvito – atsirado testo lentelė ir pasigirdo balsas. Tai Juragių televizijos perdavimo centro darbuotojai įjungė mikrofonus ir paskelbė, kad nuo šiol visos transliacijos vyks iš čia.

***

Kiek laiko buvo užgrobtas Lietuvos radijas ir televizija?

Atsakymas:

100 dienų
112 dienų
122 dienas
132 dienas

 

***

Kuriose Vilniaus kapinėse yra palaidoti net dešimt iš keturiolikos Sausio 13- osios aukų?

Atsakymas:

Saulės kapinėse
Saltoniškių kapinėse
Kairėnų kapinėse
Antakalnio kapinėse

***

Kuri garsi Lietuvos lengvaatletė sausio 13 d. švenčia savo gimtadienį?

Atsakymas:

Airinė Palšytė
Liveta Jasiūnaitė
Diana Lobačevskė
Vaida Žūsinaitė

Sveikiname! 🙂

***

Šią savaitę Vilniuje įvyko Sergejaus Loznicos dokumentinio filmo premjera. Koks praeityje garsus politikas minimas filmo pavadinime?

Atsakymas:

Algirdas Brazauskas
Vytautas Landsbergis
Česlovas Juršėnas
Gediminas Vagnorius

Šis dokumentinis filmas vadinasi „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“. Raginame nepraleisti!

 

Branginkime laisvę!