Naujų gelbėjimo aukštyje būdų mokymasis ir mokymas
2015-10-272015 m. rugsėjo 28 – spalio 2 d. Ugniagesių gelbėtojų mokykloje (toliau – Mokykla) buvo įgyvendinamas „Nordplus Adult“ programos Mobilumo projektas (pedagoginio personalo mainai) pavadinimu „Naujų gelbėjimo aukštyje būdų mokymasis ir mokymas“ (angl. “Learning and Teaching New Rescue Tricks at a Height”).
Tarptautiniai praktiniai mokymai truko penkias dienas Valčiūnų pratybų lauke ir juose dalyvavo po 2 dėstytojus iš trijų skirtingų šalių ir institucijų: Ugniagesių gelbėtojų mokyklos atstovai (Lietuva) – kaip projektą koordinuojanti institucija, Priešgaisrinės ir civilinės saugos koledžo (Latvija) ir Valstybinės tarnybos akademijos Gelbėjimo koledžo (Estija) atstovai – kaip projekto partneriai. Pratybose svečių teisėmis dalyvavo ir Varšuvos aukštosios priešgaisrinės tarnybos mokyklos atstovai (Lenkija).Tai antrasis kartas kai Mokykla inicijavo „Nordplus Adult“ programos projektą. 2013 m. tos pačios programos projektas buvo skirtas besimokantiesiems, šį kartą – mokymo personalui.
Nors Ugniagesių gelbėtojų mokykla turi labai profesionalius aukštalipius gelbėtojus rengiančius dėstytojus, jau seniai buvo jaučiamas didelis poreikis pasidalinti turimomis žiniomis ir patirtimi su tokius pačius praktinius užsiėmimus apie gelbėjimą aukštyje ugniagesiams gelbėtojams vedančiais kolegomis. Kadangi Ugniagesių gelbėtojų mokykla yra vienintelė tokio pobūdžio profesinė mokykla Lietuvoje, Mokyklos specialistai neturi galimybės pasidalinti gerąja patirtimi su šalies kolegomis, tad buvo ieškoma galimybės tai padaryti su užsienio kolegomis. „Nordplus Adult“ programos dėka susitiko trijų Baltijos valstybių atstovai, atsakingi už aukštalipių rengimą.
Atvykdami į Lietuvą visi projekto dalyviai atsivežė savo aprangą bei įrangą, kuri buvo naudojama visų pratybų metu. Projekto dalyviams tai buvo puiki galimybė pabendrauti apie aktualiausias aukštalipių rengimo problemas, sužinoti apie priešgaisrines gelbėjimo tarnybų darbą Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje, įvertinti ir palyginti savo turimus resursus. Kiekviena šalis šių pratybų metu gavo kažką naudingo: latviai įgijo aukštalipybos pagrindus, nes paaiškėjo, kad Latvijoje nėra aukštalipius gelbėtojus rengiančių specialistų, tai daryti dar tik ruošiamasi ateityje, tad šios pratybos leido išmėginti ir susipažinti su ką tik įsigyta aukštalipių gelbėtojų rengimui skirta įranga; estų ir lietuvių turimos mokymo priemonės bei patirtis panaši, nors tiek vieni tiek kiti turėjo gerą galimybę prisiminti gerus, bet senus gelbėjimo aukštyje būdus, pademonstruoti bei išbandyti naujus būdus bei įvertinti ir aptarti ugniagesių gelbėtojų dirbančių aukštyje veiksmus, esant gelbėjimo būtinybei. Ypač naudingi buvo svečių iš Lenkijos patarimai, kurie jau daug pažengę gelbėjimo aukštyje srityje.
Projekto įvertinimo anketose vyravo tokie atsiliepimai: „Praktiniai mokymai buvo labai tikroviški, artimi tikro gyvenimo situacijoms“; „Pamatėme, kur dar turime tobulėti“; „Gera Mokyklos infrastruktūra, atmosfera, aukšto lygio mokymai“.
Tikimasi, kad Ugniagesių gelbėtojų mokyklai ir ateityje pasiseks įgyvendinti dar ne vieną panašų projektą, kurio nauda tiek besimokantiems, tiek mokymo personalui akivaizdi.