Įgalinimas įdarbinant
2017-06-272017 m. gegužės 5 d.
AUTORIUS Joan Rask
bendradarbiaujančios šalys: Suomija, Farerų salos, Estija, Lietuva
Gebėjimas išlaikyti save realizuojamas darbu, net jei turite fizinę arba protinę negalią. Šiomis žiniomis dalijasi keturios Suomijos, Farerų salų, Estijos ir Lietuvos institucijos, tačiau yra kur kas daugiau jas jungiančių dalykų.
„Šiame projekte iš karto ėmėmės konkretesnių veiksmų ir jau įgyvendinome naujus metodus, kurių išmokome vieni iš kitų“, – sako Minna Sandberg, maždaug 50 kilometrų nuo Helsinkio esančios „Validia“ profesinės kolegijos Jervenpėje administratorė.
Minna Sandberg koordinavo projektą „Įgalinimas įdarbinant“, vykdytą nuo 2014 m. vasaros iki 2016 m., ji didžiuojasi jo rezultatais – šio darbo poveikis jau juntamas.
„Labiausiai mus įkvėpė vaizdo CV iš Lietuvos, mums jis kasdien labai praverčia“, – sako ji.
Vaizdo CV – veiksminga priemonė!
Visas dalyvaujančias šalis labai įkvėpė lietuvių mokyklos, Valakupių reabilitacijos centro, kuriame dirbant su neįgaliaisiais naudojami vaizdo CV, pavyzdys. Natalja Markovskaja yra lietuvių mokyklos mokytoja ir dalyvauja šiame projekte. Ji pasakoja, kokio didžiulio pasisekimo sulaukė šie trumpi vaizdo CV.
„Yra daug neigiamo nusistatymo prieš neįgaliuosius. Dažnas darbdavys laiko juos bejėgiais berankiais, – juokiasi Natalja Markovskaja rankomis rodydama velnio ragus, – bet trumpa vaizdo žinutė dažnai pakeičia šį įspūdį.“
Juk aišku, kad aprašyti, kaip atrodai, būna sudėtinga, taip pat ir įtikinti darbdavį, kad gali dirbti. Darbo paieškos taip vykdavo visada, bet jei esate neįgalus, šis iššūkis dar didesnis.
„Pradėjome kurti šiuos įrašus, nes norėjome, kad asmuo padarytų geresnį įvaizdį, stengėmės parodyti, koks iš tiesų yra tas žmogus“, – sako ji.
Jie tikrai padeda.
„Žmogui tokiu būdu sudaroma proga pasisveikinti ir darbdavys pamato, kad tas žmogus iš tiesų yra malonus, jis gali vairuoti automobilį, dirbti kompiuteriais ir yra draugiškas“, – sako Natalja Markovskaja.
Nori padaryti daugiau
Ši lietuvių mokykla prisijungė prie projekto, nes norėjo pažiūrėti, ar nėra kitų galimybių, kuriomis būtų galima pasinaudoti. Tiesa ta, kad motyvuoti darbdavius samdyti neįgalius darbuotojus yra sunku.
„Svarbiausią dalyką perėmėme iš Estijos. Jie rengia darbdavių mokymus. Šie tiek pakoregavome juos ir jau įgyvendinome“, – sako Natalja Markovskaja.
Ji paaiškina, kad darbdavių nenoras samdyti tokius žmones dažniausiai kyla iš nežinojimo, nors daug įmonių mielai prisiima didesnę socialinę atsakomybę. Paradoksalu, bet Nataljai Markovskajai ir jos kolegoms pasiteiravus Lietuvos ir kitų dalyvaujančių šalių įmonių, ką jos iš tiesų daro socialinės atsakomybės klausimu, šios vardija aplinkos apsaugos priemones ir pasakoja, kad, pavyzdžiui, pakeitė plastikinius butelius vandens ąsočiais ir panašiai.
„Jie negalvoja apie pažeidžiamų grupių integraciją į savo personalą,“ – sako ji.
Valakupių reabilitacijos centre nuo sumanymo greitai pereita prie įgyvendinimo ir jau įvyko pirmoji konferencija bendradarbiaujant su „Swedbank“, kuris yra svarbus dalyvis Lietuvos darbo rinkoje.
„Dabar įgyvendindami socialinės atsakomybės strategiją jie vartoja „įvairovės sąvoką“. Bendradarbiavome labai sėkmingai,“ – sako Natalja Markovskaja.
Svarbu tarptautinis įkvėpimas
„Validia“ profesinė kolegija Suomijoje yra pagrindinis veikėjas, o įkvėpimas plėstis ir nauji sumanymai paprastai kyla iš mažų Suomijos institucijų, kurios labai panašios.
„Suomija labai maža šalis, mes turime dairytis toliau už savo šalies ribų, kad išmoktume geriau ieškoti naujų būdų, kaip padėti savo mokiniams“, – sako Minna Sandberg.
„Validia“ profesinėje kolegijoje mokosi bemaž visų pobūdžių negalias turintys mokiniai, todėl darbuotojai turi būti ypač kūrybingi – darbas šiame projekte tapo tikru sumanymų banku.
„Viską savo mokykloje dirbame taikydami geriausią, kokią galima, patirtį, mokome savo mokinius remdamiesi naujais pavyzdžiais, o su darbdaviais dirbame naujoviškai – ir negirdėjau nė vieno neigiamo atsiliepimo“, – sako Minna Sandberg.
Visi nauji metodai renkami į brošiūrą, kuria projekto dalyviai dalijasi su visomis kitomis institucijomis, dirbančiomis su neįgaliaisiais.
Geresnis pasaulis
Projekto dalyviai yra tikri savo sričių žinovai, jie mielai dalijasi žiniomis ir metodais. Satu Kataja yra karjeros konsultantė, taip pat „Validia“ profesinės kolegijos darbuotoja. Ji dalyvavo visuose projekto susirinkimuose.
„Nepastebėjau jokių požiūrių skirtumų ir apskritai jokio neigiamo požiūrio – net darbdaviai, kurie dalyvavo projekte, buvo daug laiko išdirbę su neįgaliais žmonėmis ir turėjo patirties“, – sako ji.
Priešingai – neįgaliesiems siūlomi darbai ir teisės aktai, kuriais reguliuojama ši sritis, beveik nesiskiria.
„Suomijoje nėra tiek daug darbų amatų srityje, kiek Lietuvoje. Bet mes pamatėme, kad kiekviena šalis kaip galėdama geriau išnaudojo turimus išteklius ir galimybes bei stengėsi dirbti kuo geriau“, – sako Satu Kataja.
Galbūt projektas taip gerai pavyko dėl to, kad dalyviai turi panašią nuomonę, kaip visuomenė turėtų elgtis su savo silpniausiais nariais. Iš tiesų akivaizdžiai skyrėsi tik pasirenkami metodai.
Natalja Markovskaja pritaria šiai nuomonei. Ji taip pat mielai imsis kito bendro projekto.
„Manome, kad visos tautos elgiasi vienodai, kad esame panašūs kaip gyventojai, bet, iš tiesų, elgiamės visiškai skirtingai. Jei mokysimės vieni iš kitų, mažesnėmis grupėmis, manau, tada padarysime pasaulį geresnį“, – sako Natalja Markovskaja.
Informacija apie projektą
Partnerių institucijų kvietimas naudotis brošiūra
Ši „Įgalinimas įdarbinant“ brošiūra gali būti naudingas šaltinis perkvalifikavimo institucijoms ir švietimo organizacijoms, ieškančioms naujų sumanymų, kaip padaryti savo profesinį gyvenimą tinkamesnį ir pagerinti specialių poreikių turinčių asmenų integraciją į realias darbo vietas.
Kviečiame ieškoti tinkamų savo organizacijai sumanymų ir linkime smagaus skaitymo!
„Įgalinimas įdarbinant“ brošiūrą parsisiųsti galite nuspaudę šią nuorodą.